تبلیغات
پژوهشی در قرآن - حسابرسی وبلاگی

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


داشتم به حدیث زیر نگاه می کردم:

« حاسبوا قبل ان تحاسبوا»

به نظرم اومد چه قدر خوبه اگر ببینم که تا حالا تو این وبلاگ چی کردم. یعنی یه حسابرسی وبلاگی بکنم. یعنی یه برآورد کلی از وبلاگ داشته باشم. تا قبل از اینکه دیگران در مورد ما حسابرسی کنند ما هم یه حساب کلی از خودمون داشته باشیم.

تا پست قبلی من 100 تا پست داشتم که با موضوعات متنوع بود. اگر یک نگاه به موضوعات وبلاگ من بیاندازید موضوعات متنوعی می بینید که برآورد من از این مطالب به شکل زیر بوده:

1-  موضوع عمومی: اگر به مطالب این قسمت نگاه کنید می بینید که بیشترش مربوط به تغییرات کلی وبلاگ من بوده. یعنی من سعی کردم تا می تونم مسائل شخصی خودم را غاطی مطالب این وبلاگ نکنم ولی بعضی از جاها نتونستم ننویسم.

2- موضوع تفسیر من: وقتی این موضوع را در وبلاگ راه انداختم منظورم این بود که بتونم مطالب پژوهشی تا حالا با توجه به تفسیر یک آیه بوده و از تفاسیر مختلف جمع آوری کردم را بنویسم. یکی دوباری این کار را انجام دادم ولی نتونستم بیشتر پیش برم. فکر می کنم به خاطر این بوده که اگر به صورت موضوعی تفسیر را بررسی کرد از چند جهت بهتره. اول اینکه مخاطب بهتری جمع میشه. دوم اینکه بهتر و راحت تر می توان تفاسیر مختلف را بررسی کرد. سوم اینکه مسائل روز را بهتر می توان دید.

3- نکته های خواندنی از قرآن: گاهی از اوقات در برخی از کتبها مطالبی ریز و دقیقی از قرآن مشاهده می شود که آدم را به حیرت وا می دارد. این نکته های ریز آنقدر خواندنی و جالب هستند که به نظر می رسد استفاده همگان از آنها مورد نظر باشد. من هم که از این نکات گاها بی بهره نبودم به نظرم رسید یه موضوعی را با عنوان نکات داشته باشم تا از این جهت نیز از قرآن بی بهره نمانده باشیم. البته این قسمت جای کار بسیاری دارد که بنده شاید کمی کوتاهی کرده باشم.

4- حدیث قرآنی: در مورد این قسمت واقعا شرمنه شدم در صورتی که این قسمت آنقدر مطلب زیاد است که باعث شرمندگی من شده که نتوانستم تا به حال بیشتر از یک پست داشته باشم.

5- مقالات قرآنی: این قسمت وبلاگ برای خودم نیز خیلی قابل استفاده بوده چون توانستم یک سری مقالات بسیار عالی از خودم و دوستانم را برای استفاده همگان قرار بدم. البته اینجا مطالب بیشتر موضوعی قابل طرح بوده.

6- معرفی پایان نامه: در اکثر سایتهای قرآنی می توان این قسمت را مشاهده کرد . من هم برای اینکه از این مطالب بی بهره نمانم از پایان نامه های دوستانم چکیده را انتخاب و در این قسمت قرار دادم. اشکال این قسمت فقط این است که پست های کمی داشته. البته همین دو تا هم مورد استفاده خیلی ها قرار گرفته.

7- کشکول قرآنی: این قسمت برای این است که خیلی از مطالبی را در دسته بندی موضوعات قرار نمی گیرد اینجا بتوان گذاشت. البته در این مورد مطالب زیادی من دارم ولی به دلایلی نتونستم در وبلاگ جای بدم.

8- معرفی: در این قسمت من دوست داشتم مطالبی که شامل معرفی نرم افزار و سایت و ... دیگری بوده را عرضه کنم ولی تا به حال کمتر تونستم این کار را بکنم.

9-  بقیه مطالب هم با توجه به عنوانش مشخص است و من کم و بیش به اون پرداختم.

حالا به مشکلات کلی وبلاگ می پردازم:

کلا به نظرم می آید که از چند جهت وبلاگ من دارای اشکال است که اگر رفع بشود امید است بیشتر مورد اقبال قرار گیرد.

اول اینکه در انتخاب دسته بندی موضوعات وبلاگ عناوین انتخابی زیاد جالب نبوده و هنگامی که مطلبی برای وبلاگ ارسال میشه در دسته خوبی جای نمی گیرد. به فرض مثال موضوع مقالات قرآنی خیلی کلی بوده که بسیاری از مقالاتی که می توان با دسته بندی ریزتری مثل اجتماع و فرهنگ و علمی و تفسیر موضوعی قرار بگیرد در این زیر شاخه رفته که مخاطب در سردرگمی قرار می گیرد که چگونه موضوع خود را در این وبلاگ در دسته مورد علاقه انتخاب کند

دوم اینکه با توجه به اینکه من در کارهای گرافیکی هم دستی دارم جای کارهای گرافیکی قرآنی در وبلاگ من خالیه

سوم اینکه برخی از مطالب وبلاگم بیشتر به درد کارهای پژوهشی می خورد که آن هم به خاطر کارهای پژوهشی من در دانشگاه بر می گردد.

چهارم: به نظرم میاد قرآن آن قدر موضوعات زیبا و جذاب و خواندنی دارد که هر چه قدر من بنویسم کم است. ولی با این من در مورد موضوعات خیلی جذاب قرآن کم کاری کردم

با این حال خیلی بیشتر وبلاگ من اشکال دارد که امیوارم با بیان دوستان من بتوانم بهتر در ارائه فرهنگ قرآنی قدم بردارم.

 

 

 نوشته شده توسط امیر گروسی در یکشنبه 20 اسفند 1385 و ساعت 11:03 ق.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •