تبلیغات
پژوهشی در قرآن - عوامل جاودانگی قیام اباعبدالله الحسین(ع) از منظر قرآن(قسمت پنجم)

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


بسم الله الرحمن الرحیم

در بحث قبلی در بررسی ماهیت قیام به سه قسمت از معیارهای انگیزه قیام پرداختیم که در این قسمت به ادامه معیارها می پردازیم.

 

ادامه از پست قبلی            

         

                                 

4-انحراف خواص امت: یكی از مهم ترین عواملی که از نظر اجتماعی انگیزه مؤثر و اساسی در نهضت به حساب می آید، خود باختگی سران قوم و شخصیت های مذهبی و نیز عدم احساس مسئولیت در میان اقشار جامعه اسلامی است. که امام حسین(ع) در سخنرانی شان در منی، این گروه از صحابه و یاران رسول خدا و شخصیت های اجتماعی و مذهبی آن روز را مورد خطاب قرار داده است. حتی این مورد در زمان خلافت امام حسن(ع) نیز به وضوح دیده شد. امام حسین(ع) در این مورد می فرمایند:

«شما ای گروه حاضر! ای گروهی که به علم و دانش شهرت دارید و از شما به نیکی یاد می شود و به خیر خواهی، اندرز گویی و راهنمایی در جامعه معروف شده اید و به خاطر خدا در دل مرد مهابت پیدا کرده اید، به طوری که مردم مقتدر از شما بیم دارند و ناتوان به تکریم شما بر می خیزد و آن کسی که نه برتری و نه قدرتی بر او دارید، شما را بر خود برتری داده است و نعمت های خویش را از خود دریغ داشته و به شما ارزانی می درد، در مورد حوائج، وقتی به دست مردم نمی رسد و ساطت می کنید و در کوچه و خیابان با مهابت پادشاهان و شکوه بزرگان قدم بر می دارید... بیشتر حقوق الهی را که به عهده داری، فروگذاشته اید، مثلا حق ملت را خوار و ضعیف کرده اید و حق افراد ناتوان را ضایع کرده اید، اما در همان حال به دنبال آنچه حق خویش می پندارید بر خواسته اید.»[1] با اینکه  امام چنین سخنان هشدار دهند و آگاهی بخش و تکان دهنده ای را مطرح نمود اما متأسفانه هیچ کدام به یاری حضرت نشتافتند و راه خود را طی نمودند، که سخنان جامع امام حسین(ع) کاملا بیانگر انحراف خواص و خود باختگی سران جامعه اسلامی باشد که مهم ترین نقش را در حادثه عاشورا ایفا نمود.

           5- تبدیل امامت و خلافت به سلطنت: حکومت معاویه اولین تجربه حاکمیتی بود که در میان اختلافات دینی، سیاسی و احیانا قبیله ای و منطقه ای به وسیله زور و با بهره گیری از حیله گیری های سیاسی قدرت را به دست آورد. آنها بی توجه به نوع کار آمدن حاکم، نقش جماعت را بهانه کرده با خلیفه ای که جماعت موافق با اوست بیعت کردند، معاویه خود تصریح می کرد که خلافت را نه با محبت و دوستی مردم و نه رضایت آنها از حکومت او ، بلکه با شمشیر به دست آورد است، و این حکومت معاویه با شیوه برخورد او در کار خلافت به پادشاهی تبدیل شد، که چند ویژگی برای تفاوت نظام ملوکی معاویه با خلافت پیش از وی بر شمردئه است که به آنها اشاره می شود:

الف- آن که روش تعیین خلیفه دگرگون شده، خلفای پیشین خود برای کسب خلافت قیام نمی کردند! اما معاویه به هر صورت در پی آن بود تا خود را خلیفه کند. وقتی بر کرسی خولافت تکیه زد کسی را، یارای مخالفت با او نبود و باید با او بیعت می کرد، این مسأله در ادامه، به موروثی شدن خلافت توسط معاویه انجامید.

ب- دگرگونی در روش زندگی خلفاست؛ استفاده از روش پادشاهی روم و ایران از عهد معاویه آغاز شد.

ج- مربوط به چگونگی تقسیم بیت المال بود، در این دوره، خزینه بیت المال به صورت ثروت شخصی شاه و دودمان شاهی در آمد کسی نیز نمی توانست درباره حساب و کتاب بیت المال از حکومت باز خواست کند.

د- پایان آزادی ابراز عقیده بود. در این دوره دیگر کسی را یارای امر به معروف و نهی از منکر که شروع این روش جدید از عهد معاویه و با کشتن حجربن عدی آغاز شد.

ه- پایان آزادی قوه قضائیه بود.

و- خاتمه حکومت شورایی

ز- ظهور  برتری نژادی و قومی

م- نابودی برتری قانون

دیگر موارد انگیزه قیام را به دلیل زیاد شدن مطلب فقط به صورت موردی ذکر می شود.

          6- از بین رفتن ارزشهای دینی و حاکمیت ارزشهای جاهلی

          7- رنگ باختن معنویت

          8-اول غیرت دینی

 

در اینجا تشکر می کنم از تمام دوستانی که با سؤالات خودشون این مطالب را جلوتر می برند. جواب دوستانی که سؤال پرسیده بودند را به وبلاگ ها و ایمیلشون فرستادم. اگر جواب به دستشون نرسیده تو قسمت نظرات بنویسند تا دوباره براشون ارسال کنم. در اینجا لازم می دونم تشکر کنم از آقای شرفی که وبلاگ من را به عنوان بهترین وبلاگ فرهنگی انتخاب نمودند. برای دیدن برندگان به اینجا مراجعه کنید

 [1] 79/8 فرهنگ جامع سخنان حسین بن علی ترجمه کتاب موسوعه کلمات الامام الحسیننوشته شده توسط امیر گروسی در شنبه 29 بهمن 1384 و ساعت 10:02 ق.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •