تبلیغات
پژوهشی در قرآن - راه درک قرآن از نظر ملاصدرا

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


در ایام محرمی که قرارداریم ، ایام حب اهل بیت (ع) است دنبال مطلبی بودم درباره حب اهل بیت و رابطه آن با قرآن مطلب جالبی از ملاصدرا خواندم که بسیار قابل توجه و خواندنی است.ملاصدرا یکی از فیلسوفهای شیعه ایرانی است که راه درک قرآن را حب خداوند می داند که برای رسیدن به آن اهل بیت (ع) را واسطه می داند:

ملاصدرا می‏گوید:

و للقرآن فی كل مرتبة و مقام حملة

برای قرآن كریم در هر مرتبه و مقامی حاملان خاصی وجود دارد.

ملاصدرا راه درك و فهم قرآن را تنها در مسیر محبت الهی می‏داند، و می‏گوید:

فالمنزل بما هو كلام الحق نور من أنوار اللّه‏ المعنویه نازل علی قلب من یشاء من عبادة المحبوبین لا المحبین فقط آنچه نازل گردیده بعنوان كلام الهی نوری از انوار معنوی الهی می‏باشد كه خداوند بر قلب هر یك از بندگان محبوب نه فقط محب الهی نازل می‏نماید.

راه محبت نزدیكترین راه به محبوب و مركب عشق، تیزتكترین مركب بسوی مقصود است و میزان اقربیت درگاه حضرت باریتعالی همانا شدت مراتب حب است.

ملاصدرا در جای دیگر می‏گوید:

خطابات القران مما یختص بأحبّاء اللّه‏ و المتألهین و المقربین

خطابهای قرآنی از جمله چیزهایی می‏باشد كه اختصاص به دوستداران، متألهین و مقربین الهی دارد.

اگر چه راه انس با حقیقت قرآن، طهارت قلبی و ایجاد سنخیت وجودی با قرآن می‏باشد كه راه رسیدن به آن از طریق محبت می‏باشد و چه زیبا در حدیث معراج به آثار این راه اشاره شده است.

... فمن عمل رضای الزمته ثلاث خصال أعرفه شكرا لا یخالطه الجهل و ذكرا لا یخالطه النسیان و محبةً لا یؤثر علی محبتی محبة المخلوقین... و اسمعه كلامی و كلام ملائكتی...

... پس كسی كه بر طبق رضای من عمل نماید سه خصلت همیشگی به او می‏دهم: شكری كه دیگر جهلی با آن نمی‏باشد و ذكری را به او عطا می‏كنم كه همراه آن فراموشی نمی‏باشد و نیز عشقی را به او می‏دهم كه دیگر دوستی هیچ مخلوقی را بر نمی‏گزیند... و در این حال او را شنوای كلام خودم و سخن فرشتگان می‏نمایم...

با بیان دیگر، ملاصدرا راه معرفت حقیقت قرآن را علم یقینی و شاگردی اهل بیت علیه السلام می‏داند و در این باره می‏گوید:

إعلموا ایها الاخوان السالكون المعتنون بامرالدین و فهم غرائب الكلام المبین أنّ فهم غرائبه و رموزه و عجائبه مما لم یتیّسر لأحد من الناس و إن كان من الأكیاس الاّلمن دارس علم الیقین و تعلم فی مدارس آل یاسین و مكتب اهل التقدیس و اهل الذكر...

ای برادران سالك آگاه به امر دین و دوستدران فهم شگفتیهای كلام مبین الهی، بدانید كه فهمیدن و درك غرائب و رموز و عجائب قرآنی برای احدی از مردم اگر چه از باهوشترین افراد باشد. امكان ندارد، مگر برای كسانی كه به مقام علم الیقین و یادگیری از مكتب آل یاسین علیه السلام و افراد قدسی و اهل ذكر رسیده باشند.

بنابرین راه درك قرآن، اسماء و صفات آن، از طریق محبت الهی امكان دارد و در این راه باید از محبوبین خداوند كه اهل بیت علیه السلام هستند كمك و یاری جوییم.نوشته شده توسط امیر گروسی در یکشنبه 12 دی 1389 و ساعت 02:43 ب.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •