تبلیغات
پژوهشی در قرآن - احسن القصص و باقیمانده آن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


آخرین منجی (راه انداختن چنین سایتهایی خیلی راحته منتهی اگر کارشون را ادامه بدهند خیلی خوبه)

حضرت یوسف در شبکه رشد (توضیح خیلی کوتاهی داره)

گفتگوی خواندنی با فرج الله سلحشور (ما یکی دو سال پیش برای بازدید از پروژه این فیلم به شهرک سینمایی رفته بودیم که کارگردان فیلم هم همانجا بود برای ما توضیحات خوبی داد البته عکسهایی هم من گرفتم ولی هرچی می گردم پیداشون نمی کنم)

یوسف در ویکی پدیا (اطلاعات زیادی در گوشه و کنار صفحه دیده میشه)

تصویری از حضرت یوسف در هنگام تعبیر خواب (Peter von Cornelius)

ناگفته های داستان حضرت یوسف(ع) (بسیار خواندنی است)

بسم الله الرحمن الرحیم

این روزها حسابی حرف از سوره یوسف و داستان حضرت یوسف(ع) شده است. و هر کس به نحوی در مورد این سوره کار می کند لازم به نظر می رسد که ما هم بحثی در مورد این سوره داشته باشیم. اول اینکه من در این پست سعی کردم که ماجرای باستانی حضرت یوسف(ع) را از منظر علمی و باستان شناسی بررسی کنم که البته این مطالب بیشتر از کتاب باستان شناسی از موسسه تفسیر جوان گرفته شده که در آینده یکی دو کتاب هم در همین مورد به دستم خواهد رسید که سعی می کنم این پست را تکمیل کنم.

قابل ذکر است که برنامه ای که صدا و سیما تهیه کرده با نام تا اوج ماه نیز در مورد سوره یوسف(ع) کار می کند که بسیار زیبا و دیدنی است. هم مسابقه دارد و هم قصه گویی به زبان عامیانه و جالب و هم قرائت این سوره را تمرین می کند. فکر می کنم یک ساعت قبل از نماز ظهر شروع می شود . توصیه می کنم برای آشنایی بیشتر با این سوره حتما ببینید.

برای خواندن داستان کامل حضرت یوسف اینجا را کلیک کنید....

در ادامه باستان شناسی سوره یوسف را ببینید...

 

* ایـن فـراز از بحـث بر اسـاس تحقیقـات دو نفـر از باستـان شناس های معـروف بنـام آقـای ران ویــات و خـانــم مـاری نِـل ویـات تدویـن شـده اسـت.

اِذْ قَال‎َ یُوسُف‎ُ لاِبیِه‎ِ یا اَبَت‎ِ اِنّی‎ِ رَأَیْت‎ُ اَحَدَ عَشَرَ كَوْكَباً وَ الشَّمْس‎َ وَ الْقَمَرَ رَأَیْتُهُــم‎ْ لــی‎ِ سَجِدیِـن‎َ .

 هنگامی كه یوسـف به پدرش گفـت: ای پـدرم یـازده ستـاره و ماه و خورشید را دیــدم كــه سجــده ام میكننـــد .(4/ یوسف)

بارگاه حضرت یوسف

نمای خارجی بارگاه حضرت یوسف (ع)‌ در شهر باستانی ساگارا در جنوب قاهره

قَالُوا اَءِنَّك لَاَ نْت‎َ یُوسُف‎ُ قَال‎َ اَنَا یُوسُف‎ُ وَ هَذَا اَخی‎ِ قَدْ مَن‎َّ اللَّه‎ُ عَلَیْنَا اِنَّه‎ُ مَن‎ْ یَتَّق‎ِ وَ یَصْبِرْ فَاِن‎َّ اللَّه‎َ لاَ یُضیِع‎ُ اَجْرَ الْمُحْسِنیِن‎َ . گفتند: آیا تو حقیقتاً یوسفی؟ گفت: من یوسفم و این برادر من است خداوند به ما نعمت داد همانا هـركـس تقـوی پیشـه كنـد و صبــر كنـد پـس خداونـد مـزد نیكـوكـاران را تبــاه نمی سازد.(90 / یوسف)

اولین هرم مصر

اولین هرم مصر در مجموعه باستانی ایجاد شده توسط حضرت یوسف (ع) كه به احتمال زیاد برای خشك كردن غلات مورد استفاده قرار می گرفته است

یُوسُف‎ُ اَیُّهَا الصِّدّیِق‎ُ اَفْتِنَا فی‎ِ سَبْع‎ِ بَقَرات‎ٍ سِمَان‎ٍ یَأْكُلُهُّنَّ سَبْع‎ٌ عِجَاف‎ٌ وَ سَبْع‎ِ سُنْبُلَت‎ٍ خُضْرٍ وَ اُخَرَ یَابِسات‎ٍ لَعَلّی‎ِ اَرْجِع‎ُ اِلَی النَّاس‎ِ لَعَلَّهُم‎ْ یَعْلَمُون‎َ .  ای یوسف! ای بسیار راستگو! اعلام نما به ما تعبیر این كه هفت گاو فربه كه هفت گاو لاغر را میخورندشان و هفت خوشه گندم سبز و هفت گندم خشك كه بر گردم به سوی مردمان تا ایشان آگاه شوند. (46 / یوسف)

نمای داخلی بارگاه حضرت یوسف

نمای داخلی بارگاه حضرت یوسف (ع)‌در جنوب قاهره در شهر باستانی ساگارا

قَال‎َ تَزْرَعُون‎َ سَبْع‎َ سِنیِن‎َ دَأَباً فَمَا حَصَدْتُم‎ْ فَذَرُوه‎ُ فی‎ِ سُنْبُلِهِ اِلاَّ قَلیِلاً مِمَّا تَــأْكُلُون‎َ .

 گفـت: بكاریـد هفــت ســال بــر عــادت مستمــر پــس آنچــــه را درویــدیـد پـس واگذاریـد در خوشـهاش مگـر انـدكـی از آنچـــه می خـوریــد .(47 / یوسف)

كتیبه باستانی به خط هیروگلیف كه 7 سال قحط سالی بعد از هفت سال فراوانی را شرح می دهد:

کتیبه باستانی

كتیبه باستانی به خط هیروگلیف كه 7 سال قحطی بعد از 7 سال فراوانی را شرح می دهد

وَ قَال‎َالْمَلِكُ ائْتُونی‎ِ بِه‎ِاَسْتَخْلِصْه‎ُ لِنَفْسی‎ِ فَلَمَّا كَلَّمَه‎ُ قَال‎َ اِنَّك الْیَوْم‎َ لَدَیْنَا مَكیِن‎ٌ اَمیِن‎ٌ .

  و پـادشـاه گفـت : بیاورید او را نزد من تا مخصوص گردانمش برای خودم پس چــون سخـن كـرد بـا او گفـت: بـه درستـی كـه تـو امـروز نـزد مـا بـا منـزلـت و امینـــی .(54 / یوسف)

فرعون معاصر حضرت یوسف

فرعون معاصر یوسف (ع) به نام دجوسر

وَ كَـذَلِـك مَكَّنَّــا لِیُـوسُــف‎َ فِــی الاْرْض‎ِ یَتَبَـوَّأُ مِنْهَـا حَیْــث‎ُ یَشَـاءُ نُصیِــب‎ُ بِرَحْمَتِنَـا مَــن‎ْ نَشَــاءُ وَ لاَ نُضیِـع‎ُ اَجْــرَ الْمُحْسِنیِــن‎َ .

و این چنین مقام دادیم یوسف را در زمین كه هركجا می خواهد منزل گزیند به رحمـت خود میرسانیم هر كه را كه خواهیم و اجر نیكوكاران را ضایع نمی كنیم .(56 / یوســف)

انبارها

بخشی از انبارهای ذخیره گندم واقع در ساگارا (در جنوب قاهره) كه طراحی آن توسط حضرت یوسف (ع)‌ا انجام شده است

خط هیروگلیف و كلمه ایمهوتپ لقب حضرت یوسف (ع)‌در یك كتیبه مصر باستان

ساگارا

ساگارا شهر باستانی محل اقامت حضرت یوسف در جنوب قاهره

پلكان ورودی به انبار گندم ، از مجموعه انبارهای طراحی شده توسط حضرت یوسف علیه السلام

نمای فنی مجموعه تاسیسات اداری و انبارهای گندم و هرم كه در زمان حضرت یوسف بر اساس مهندسی این پیامبر الهی ساخته شده است

یك انبار در زمین باقیمانده از مجموعه تاسیسات طراحی شده توسط حضرت یوسف علیه السلام

مجسمه حضرت یوسف(ع)

مجسمه خیالی از یوسف بعد از هزار سال در مصر باستان كه در سالروز هزاره ولادت حضرت یوسف (ع) ‌ساخته شده است

 نوشته شده توسط امیر گروسی در چهارشنبه 12 تیر 1387 و ساعت 02:07 ق.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •