تبلیغات
پژوهشی در قرآن - فیلم راز و راز شادی در قرآن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


ده نكته از ابداع كننده واژه وبلاگ

البته از وبلاگ وب نوشت نقل قول شده منتهی ما حق كپی رایت را رعایت كردیم!!

دسترسی به بیش از 1000 عنوان مجله در كافی نت نور

 

بزرگترین دایركتوری جهان شیعی

من همیشه از این دایركتوری استفاده می كنم خدا اجرشون بده

پایگاه تخصصی مجلات

این پایگاه هم از اون پایگاههاست كه من خیلی مراجعه می كنم و واقعا مجلاتی كه در زمینه علوم انسانی داره به درد بخورن!!

 

*******

وقتی بی حالی نماز نخون. این یكی از جملاتی بود كه دوستم به نقل از یكی از امامان معصوم(ع) می گفت. مطمئنا اینگونه خواهد بود كه هر چه نشاط در عبادت بیشتر باشد موجب نشاط و شادی روح در زندگی اجتماعی خواهدشد. اصلا عبادت و دعا باعث امید در زندگی و باز هم نشاط در زندگی خواهد شد. چندی پیش در شبكه چهار سیما برنامه ای مستند با عنوان «راز» نشان می داد. در قسمتی از این فیلم مستند عوامل زیادی را در رابطه با نشاط و امیدواری در زندگی و حتی تأثیرات آن در زندگی شخصی به صورت تأثیر«تلقین» بیان می كرد. عواملی كه در آن فیلم نام می برد در بررسی كه من كردم با عواملی كه در قرآن برای ایجاد شادی نام برده شده در مواردی تشابهت داشت. عواملی مانند: شكر گذاری نسبت به آنچه كه در زندگی بدست می آورید ، كرامت نفس(اعتماد به نفس)، محبت و ... نام برده شده بود كه به صورت كاملا روانشانسی شده و تجربی در فیلم بیان شده بود. من در این مقاله با ذكر مثالهای قرآنی سعی در بررسی عوامل ایجابی شادی كرده ام .

در ادامه مقاله را بخوانید(مقایسه با خودتان)

زمینه های ایجابی شادی:

این زمینه هابه عنوان عناصر اصلی تشکیل دهنده شخصیت شادمان شمرده می شوند و بدون این زمینه ها فرد به شادمانی  پایداری نخواهد رسید .

عوامل شادی به دو دسته عوامل درون وعوامل خارجی شادی تقسیم می شوند که در اینجا به بیان هریک می پردازیم .

عوامل درونی شادی :

همه ما می دانیم که صرف شنیدن یک صوت و نغمه دلنشین یا دیدن یک منظره زیبا و ..... نمی تواند شادی آفرین باشد زیرا در زندگی خود با این تجربه روبه رو بوده ایم که در حالت مواجه با یکی از عوامل لذت آفرین افراد مختلف واکنشها ی مختلفی نشان داده اند .

انسانهایی را دیده ایم که چیزهایی را كه از دیدگاه دیگران بسیار معمولی به نظر می رسد با حیرت وشگفتی مورد ستایش قرار داده اند و ابراز خشنودی نموده اند در حالی که از نظر افراد دیگری این امور هیچ جذابیتی نداشته اند .

1-     نگرش عقلی و توجه به نوع بینش خود

یکی از اساسی ترین راهکارهای درک خیر ونیکو داشتن از جهان وزندگی که در دین به آن توصیه شده بهرمندی از عقل غیر منسوب به وهم وخیال و هوی وهوس است . توصیه به تفکر و تعلق وتوبه در آیات جهان – که همه موجود ات جهان آیات حق محسوب می شوند – راهگشای انسان به سوی درک جنبه وجهت خیر بودن ویافتن زیبایی ونیکی مطلق در جهان است اما مهم این است که ما تفکری مثبت داشته باشیم وحتی در اندیشیدن به اموری که صورت معمول ناراحت کننده محسوب میشوند هم قصدمان غصه خوردن نباشد بلکه هدف عقلانی کردن وقایع وبهره وری منطقی از آنها باشد . آن چیز که در آیات قرآنی از آن تعبیر به عبرت گیری شده ودر مورد امور مختلف سفارش به این عبرت گیری شده است:

« Ü=Ïk=s)ムª!$# Ÿ@ø‹©9$# u‘$yg¨Y9$#ur 4 ¨bÎ) ’Îû y7Ï9ºsŒ ZouŽö9Ïès9 ’Í<'rT[{ ̍»|Áö/F{$# »[1]- «خداوند شب وروز را دگرگون می سازد در این عبرتی است برای صاحبان بصیرت».

« 4 ª!$#ur ߉Îiƒxsム¾ÍnΎóÇuZÎ/ `tB âä!$t±o„  žcÎ) ’Îû šÏ9ºsŒ ZouŽö9Ïès9 _Í<'rT[{ ̍»|Áö/F{$#»[2]- «خداوند هرکس را بخواهد بایاری خود تایید می کند در این عبرتی است برای بینایان».

عبرت به معنی عبور کردن از ظاهر یک امربه حقیقت و مفهوم درونی آن است. که این امر مربوط به خردمندان است.

قرآن کریم گردش شب و روز ؛ نصرت الهی ، قصه امتها و انبیاء گذشته ،پدید آمدن شیر از میان خون و مواد زائد بدن و... را به عنوان نمونه معرفی کرده ومتذکر می شود که از پیش پا افتاده ترین وقایع تا دشوارترین امور حاصل پیامی مهم  برای انسان هستند که درک آن پیام، برای انسان صاحب بصیرت ، دلگرم کننده وآرام بخش است . واین نوع نگاه به وقایع بسیاری از اضطرابها را از بین می برد .

تشویق به سیر در زمین ونگریستن در سرنوشت دیگران وعاقبت کار افراد ، اقوام و ملل دیگر، تشویق به « عقلانی کردن نگاه » خویش است . در اینجا خود شکل ظاهر ی و چگونگی حوادث نیستند که ذهن ما را به خود مشغول می سازند بلکه آن غایت و  پیام اصلی نهفته شده در هر مسئله و تجربه است که می توان به عنوان تاویل از آن یاد کرد . وقتی بیاموزیم با دید تاویل به عالم نگاه کنیم ، نگاهی واقع بینانه تر خواهیم داشت .

در قرآن کریم، نمونه های زیادی اشاره به این مطلب دارد که نوع نگرشها و بینشهای افراد امور را سخت یا آسان می کند وشاید یکی از معانی آیه کریمه « ¨bÎ) yìtB Ύô£ãèø9$# #ZŽô£

نوشته شده توسط امیر گروسی در شنبه 1 دی 1386 و ساعت 12:12 ب.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •