تبلیغات
پژوهشی در قرآن - آگاهی داشته باش

ما پیام عید رهبر را چو مصحف می کنیم مثل دستورالعمل همواره مصرف می کنیم کوری چشم سران فتنه و بیگانگان چشم آقا ، کار و همت را مضاعف می کنیمتعداد کلیه مطالب ارسالی :
تعداد نویسندگان وبلاگ :
تاریخ آخرین بروزرسانی :
تعداد بازدید امروز :
تعداد بازدید دیروز :
تعداد کل بازدید این ماه :
تعداد کل بازدید ماه گذشته :
تعداد کل بازدیدها :
تاریخ آخرین بازدید از وبلاگ :

  


وَلاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً

 

ترجمه: از آنچه به آن آگاهى ندارى، پیروى مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.

 

قرآن همیشه پر است از نكات اخلاقی. به نظر من هر وقت به مشكلی تو مسائل اخلاقی برخورد كنیم قرآن راه حلی خوبی برایمان خواهد داشت.

 

آیه از منظر من:

  • این آیه منو یاد این جمله می اندازه:« شنیدن كی بود مانند دیدن»

  • دنیا گلستان می شد اگر ما فقط قضاوتهامون را بر حسب آنچه كه شنیدیم قرار نمی دادیم. و حتی بهتر از اون وقتی بود كه اصلا حتی اگر چیزی و كاری از كسی می دیدیم هم قضاوت نمی كردیم و بنا را بر آن می گذاشتیم كه ممكن بوده كه ما اشتباه كردیم.

  • ما كه هنوز از درون خودمون آگاهی نداریم چه طوری در مورد اون چیزی كه از اطرافمون آگاهی نداریم پیروی می كنیم.

  • حتی مواظب دلت باش كه باید پاسخگو باشه( كینه را از دلت بیرون كن)

  • ز دست دیده و دل هر دو فریاد  كه هر چه دیده بیند دل كند یاد

  • سعی كنیم هر چیزی را نبینیم و هر چیزی را نشنویم

  • به جای اینكه به دنبال حرفهای این و آن باشیم سرمون به كار خودمون باشه

به چه چیزهایی باید گوش بدیم و یا به چه چیزهایی نباید گوش بدیم، از زبان حضرت علی (ع):

 

خطبه 39( نكوهش كوفیانی كه به حرف امام گوش نمی دادند):

گرفتار کسانی شدم که چون امر می‏کنم فرمان نمی‏برند، و چون آنها را فرا می‏خوانم اجابت نمی‏کنند. ای مردم بی‏اصل و ریشه، در یاری پروردگارتان برای چه در انتظارید؟ آیا دینی ندارید که شما را گرد آورد؟ و یا غیرتی که شما را به خشم وادارد؟ علل شکست و نابودی کوفیان در میان شما بپا خاسته فریاد می‏کشم، و عاجزانه از شما یاری می‏خواهم، اما به سخنان من گوش نمی‏سپارید، و فرمان مرا اطاعت نمی‏کنید، تا آن که پیامدهای ناگوار آشکار شد، نه با شما می‏توان انتقام خونی را گرفت، و نه با کمک شما می‏توان به هدف رسید. شما را به یاری برادرانتان می‏خوانم، مانند شتری که از درد بنالد، ناله و فریاد سرمی‏دهید، و یا همانند حیوانی که پشت آن زخم باشد، حرکتی نمی‏کنید، تنها گروه اندکی به سوی من آمدند که آنها نیز ناتوان و مضطرب بودند، گویا آنها را به سوی مرگ می‏کشانند، و مرگ را با چشمانشان می‏نگرند.

 

خطبه 107 نهج البلاغه:

یامبر (ص) طبیبی است که برای درمان بیماران سیار است، مرهمهای شفابخش او آماده، و ابزار داغ کردن زخمها را گداخته، برای شفای قلبهای کور، و گوشهای ناشنوا، و زبانهای لال، آماده است و با داروی خود در پی یافتن بیماران فراموش‏شده و سرگردان است. علل انحراف فرزندان امیه بنی‏امیه با نور حکمت، جان و دل خود را روشن نساخته، و با شعله‏های فروزان دانش، قلب خود را نورانی نکرده‏اند، چونان چهارپایان صحرایی و سنگهای سخت و نفوذناپذیرند

 

خطبه 108 نهج البلاغه:

... خطر عشق و وابستگیهای دروغین هر کس به چیزی عشق ناروا ورزد، نابینایش می‏کند، و قلبش را بیمار کرده، با چشمی بیمار می‏نگرد، و با گوشی بیمار می‏شنود، خواهشهای نفس پرده عقلش را دریده، دوستی دنیا دلش را میرانده است، شیفته بی‏اختیار دنیا و برده آن است و برده کسانی است که چیزی از دنیا در دست دارند، دنیا به هر طرف برگردد او نیز برمی‏گردد، و هر چه هشدارش دهند از خدا نمی‏ترسد، از هیچ پنددهنده‏ای شنوایی ندارد، با اینکه گرفتار آمدگان دنیا را می‏نگرد که راه پس و

پیش ندارند و در چنگال مرگ اسیرند می‏بینید که آنها بلاهایی را که انتظار آن را نداشتند بر سرشان فرود آمد و دنیایی را که جاویدان می‏پنداشتند از آنها جداشده و به آنچه در آخرت وعده داده‏شده بودند خواهند رسید، آنچه بر آنان فرود آمد وصف ناشدنی است.

 

خطبه 112:

مردم! آنچه را خدا واجب کرده جزو خواسته‏های خود بدانید، و در پرداختن حقوق‏الهی از او یاری طلبید، و پیش از آنکه مرگ شما را بخواند گوش به دعوت او دهید،

 

خطبه 141:

ای مردم! آن کس که از برادرش اطمینان و استقامت در دین، و درستی راه و رسم را سراغ دارد، باید به گفته مردم درباره او گوش ندهد، آگاه باشید! گاهی تیرانداز، تیر افکند و تیرها به خطا می‏رود، سخن نیز چنین است، درباره کسی چیزی می‏گویند که واقعیت ندارد و گفتار باطل تباه‏شدنی است، و خدا شنوا و گواه است، بدانید که میان حق و باطل جز چهار انگشت فاصله نیست. شناخت حق و باطل (پرسیدند، معنای آن چیست؟ امام (ع) انگشتان خود را میان چشم و گوش گذاشت و فرمود) باطل آن است که بگویی شنیدم، و حق آن است که بگویی دیدم.

 

خطبه 155:

... بر شما باد عمل کردن به قرآن، که ریسمان محکم الهی، و نور آشکار و درمانی سودمند است، که تشنگی را فرو نشاند، نگهدارنده کسی است که به آن تمسک جوید و نجات‏دهنده آن کس است که به آن چنگ آویزد، کجی ندارد تا راست شود، و گرایش به باطل ندارد تا از آن باز گردانده شود، و تکرار و شنیدن پیاپی آیات کهنه‏اش نمی‏سازد، و گوش از شنیدن آن خسته نمی‏شود. کسی که با قرآن سخن بگوید راست گفته و هر کس بدان عمل کند پیشتاز است

 

خطبه 213:

رزش یاد خدا همانا خدای سبحان و بزرگ، یاد خود را روشنی‏بخش دلها قرار داد، تا گوش پس از ناشنوایی بشنود، و چشم پس از کم نوری بنگرد، و انسان پس از دشمنی رام گردد، خداوند که نعمتهای او گرانقدر است، در دورانهای مختلف روزگار، و در دوران فترت (تا آمدن پیامبری پس از پیامبر دیگر) بندگانی داشته که با آنان در گوش جانشان زمزمه می‏کرد، و در درون عقلشان با آنان سخن می‏گفت. که چراغ هدایت را با نور بیداری در گوشها و دیده‏ها و دلها برافروختند، روزهای خدایی را به یاد می‏آوردند و مردم را از جلال و بزرگی خدا می‏ترساندند، آنان نشانه‏های روشن خدا در بیابانهایند، آن را که راه میانه در پیش گرفت می‏ستودند، و به رستگاری بشارت می‏دادند، و آن را که به جانب چپ یا راست کشانده می‏شد، روش او را زشت می‏شمردند، و از نابودی هشدار می‏دادند، همچنان چراغ تاریکیها، و راهنمای پرتگاهها بودند.

 

خطبه239:

 

ای مردم! مهار بار سنگین گناهان را رها کنید، و امام خود را تنها مگذارید، که در آینده خود را سرزنش می‏کنید خود را در آتش فتنه‏ای که پیشاپیش افروخته‏اید نیفکنید، راه خود گیرید، و از راهی که به سوی فتنه‏ها کشانده می‏شود دوری کنید، بجانم سوگند که مومن در شعله آن فتنه‏ها نابود شود. اما نامسلمان در امان باشد. همانا من در میان شما چونان چراغ درخشنده در تاریکی هستم، که هر کس به آن رو می‏آورد از نورش بهره‏مند می‏گردد، ای مردم سخنان مرا بشنوید، و به خوبی حفظ کنید، گوش دل خود را باز کنید تا گفته‏های مرا بفهمید.

 

حكمت157:

اگر چشم بینا داشته باشید، حقیقت را نشانتان داده‏اند، اگر هدایت مى‏طلبید شما را هدایت کردند، اگر گوش شنوا دارید، حق را به گوشتان خواندند.

 

حكمت 391:

از حرام دنیا چشم پوش، تا خدا زشتى‏هاى آن را به تو نمایاند، و غافل مباش که لحظه‏اى از تو غفلت نشود.

حكمت 409:

قلب، کتاب چشم است (آنچه چشم بنگرد در قلب نشیند)

 

پی نوشت:

- میگم اگر به این آیه كه نص صریح قرآنه عمل كنیم بسیاری از مشكلات اخلاقیمون حل میشه

- سرچی كه تو نهج البلاغه كردم بیشتر در مورد این اومد كه چرا به حرفهایی كه باید گوش بدهید گوش نمی دهید و به حرفهایی كه باید گوش ندهید گوش می دهید( فر مان نبردن از فرامین الهی)

 نوشته شده توسط امیر گروسی در چهارشنبه 23 آبان 1386 و ساعت 10:11 ق.ظ [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

در یکروز چه مقدار قرآن می خوانید؟ •